20°C
12,1°C
- km / - / szél, -
Megvalósult projektek

Mintaprojektek 2012-2013

Mintaprojektek 2012-2013
Szakmai tanácskozással nyílt meg Pázmándon a Bálint Borárium Borház és Múzeum
Helyi gasztronómiai értékek a turizmus tükrében című szakmai tanácskozással nyílt meg Pázmándon a Bálint Borárium és Múzeum 2013. május 8-án. 

Mintaprojektek 2012-2013

Szakmai tanácskozással nyílt meg Pázmándon a Bálint Borárium Borház és Múzeum

Helyi gasztronómiai értékek a turizmus tükrében című szakmai tanácskozással nyílt meg Pázmándon a Bálint Borárium és Múzeum 2013. május 8-án. A fejlesztés a Velencei-tó Térségfejlesztő Közhasznú Egyesület közreműködésével, a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program, ÚMVP III. tengely Turisztikai tevékenységek ösztönzése keretében valósult meg. A Bálint Borárium Borház és Múzeum a több mint 200 éves történelmi múltú Jezsuita rendház felújított dézsmapincéjében és annak tovább bővített pincerendszerében került kialakításra. A Boráriumban a Velencei-tavi térség borászatai mellett az országban elsőként kívánják bemutatni hazánk különböző borvidékein, ökológiai gazdálkodásból származó minősített bio borait, valamint a környék szőlőtermesztő és borkészítő múltját, hagyományait. A látogatókat a minőségi borok kóstoltatásán túl - a tradicionális vidéki életet felidéző sparhelten és kemencében készült ételek várják, melyek készítéséhez elsődlegesen a környéken fellelhető helyi alapanyagokat használják fel. A Borárium programjai között, kiemelt szerepet kapnak a már-már feledésbe merült népi hagyományokhoz kötődő események is. (szüreti nagy lakoma, pinceszerek, farsangolás, borfejtés, új bor ünnepe stb.). Az egészség, a lelki egyensúly megőrzése érdekében a gyermekek a Himalája sóterápiás szoba só-homokozójában játszhatnak, míg a pihenésre és feltöltődésre vágyó felnőttek a hang-fényterápiás sópárás szobában relaxálhatnak.

Zenepavilon épült az agárdi partszakaszon Európai Uniós LEADER támogatással

2013. június 7-én egyedi tervezésű és kivitelezésű zenepavilon került felavatásra Gárdony város turisztikai szempontból egyik legfrekventáltabb helyén, az agárdi „Tini Strandon”. Korábban a város leglátogatottabb partszakasza semmilyen értékes épített elemmel, idegenforgalmi attrakcióval nem rendelkezett. A pályázati forrásból megvalósult fejlesztés célja a turisztikai szolgáltatásbővítés volt a minőségi programkínálat feltételeinek megteremtésével. Gárdony Város Önkormányzata 2011. évben nyújtotta be pályázatát a 76/2011. (VII.29.) VM rendelet alapján a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához nyújtandó támogatásra, amelyre 1.450.198,- forintot nyert el. Az Önkormányzat a zenepavilont a Velencei-tó térségének településein tevékenykedő civilszervezeteknek, önkormányzatoknak és egyházaknak is rendelkezésére bocsátja, ezzel is erősítve a térségben a szektorok közötti együttműködést. A vízparton, festői környezetben található zenepavilon az önkormányzat szándékai szerint további fejlesztések kiinduló pontja lesz.

LEADER támogatással felújításra került a parkerdei sportöltöző

2012. október közepén elkészült a parkerdei sportöltöző LEADER támogatással megvalósított felújítása. A Gárdonyi Városi Sportclub 2011. évben nyújtotta be pályázatát a 76/2011. (VII.29.) VM rendelet alapján a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához nyújtandó támogatásra, amelyre 5.000.000,- forintot nyert el. A beruházás teljes költsége több, mint 12 millió forint volt. A Parkerdő meghatározó jelentőségű Gárdony Város sportéletében, természetes környezetében futballpályák, salakos teniszpályák és futópálya található. A területen lévő sportöltöző erősen leromlott műszaki állapotú volt, ezért szükségessé vált a felújítása, és az aktív sportéletnek köszönhetően a bővítésére is régóta igény volt. A fejlesztés során az épület új külső-belső burkolatot kapott, illetve a pályázat részeként napkollektorok kerültek felszerelésre a melegvíz előállítás érdekében. A rendszer alkalmas arra is, hogy később a fűtés napkollektoros elősegítése is kiépíthető legyen. Az Önkormányzat által biztosított önerőből került megvalósításra a villamos- és gépészeti munka, valamint a szaniter berendezések cseréje. A megújuló energia hasznosítását elősegítő és bemutató fejlesztésre irányuló pályázat hozzájárult a Velencei-tó Helyi Vidékfejlesztési Stratégiában megfogalmazott jövőképéhez. Az öltözőt a későbbiekben nyílt nap keretében is megtekinthetik az érdeklődők, az a jövőben is bemutatóhelyként szolgál.

LEADER támogatással egyedi kávézó és pizzéria nyílt Gárdonyban

Gárdony Város központjában, 2012. év végén LEADER pályázati forrásból nyílt meg a Dolce e Salato elnevezésű „olasz” kávézó és pizzéria. A Kávézó és Pizzéria új, modern eszközökkel való felszerelését, valamint az üzlet klimatizálását a Gárpes Kft. ÚMVP pályázati forrásból, a Velencei-tó Térségfejlesztő Közhasznú Egyesület segítségével valósította meg. A LEADER támogatással megnyílt „olasz” bár egyediségével hozzájárul a Velencei-tó és a környező települések turisztikai vonzerejének a növeléséhez, a négyévszakos turizmus megteremtéséhez. A Pályázó az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) LEADER pályázatán erre a célra közel 4 millió forintot nyert. A Dolce e Salato megnyitásával a Velencei-tó egy újabb színfolttal bűvült. Az eredeti olasz receptúra alapján, helyi termékek felhasználásával készülő pizzák és olasz sütemények a Térségbe látogató vendégek, nyaralók és a helyi lakosok igényeit is magas minőségben elégítik ki.

Megszépült az agárdi katonai emlékhely Európai Uniós LEADER támogatással

2012. november 16-án felavatásra került Gárdony Város turisztikailag egyik legfrekventáltabb helyén - az agárdi városközpontban- található katonai emlékhely. A fejlesztés során parképítés történt pergola, pad, hulladékgyűjtők elhelyezésével.

A növénylabirintus közepére pedig egy katolikus, egy teuton és egy pravoszláv kereszt került felállításra, amely így méltó emléket állít a hősi halottaknak.

A felújítás a Gárdony Város Önkormányzata által készíttetett tervek alapján az „Értékeink tematikus út” program részeként valósult meg, amelynek célja a Velencei-tó értékeinek, hagyományainak élményláncban történő bemutatása. A Gárdonyi Református Egyházközség 2.500.000,- Ft támogatást nyert a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER kerete terhére, a megvalósításhoz szükséges további 674.720,- Ft-ot pedig Gárdony Város Önkormányzata biztosította.

 

Dékány András sétány - Európai Uniós LEADER támogatással

2012. augusztus 20-án - a Bandiera zászlóforgató csoport közreműködésével - átadásra került a pályázati pénzből kialakított Dékány András sétány. A Szövetkezetek útját kísérő sétaút a József Attila-díjas író egykori nyaralója közelében, az Árpád fejedelem utcánál pihenőtérré bővül - padokkal, és az író munkásságát bemutató információs táblával. A megvalósításra a Zsongó Bárka Egyesület nyert 2.500.000,- forint pályázati támogatást a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER keretéből, a projekt kezelése Gárdony Város Önkormányzatával közösen történt. A fejlesztés célja az volt, hogy a Velencei-tó kulturális örökségét ápolva hozzájáruljon a település idegenforgalmi vonzerejének növekedéséhez.

LEADER - támogatással újult meg az Agárdi Katolikus Templomkert

2012. augusztus 20-án átadásra került a Gárdony Város Agárd Városrészén található templomkert templomi főhomlokzat előtti térburkolat és padsorral ellátott pergola.

Az Agárdi Római Katolikus Egyházközség 2011. évben nyújtotta be pályázatát a 76/2011. (VII. 29.) VM rendelet alapján a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák LEADER fejezetének végrehajtásához nyújtandó támogatásra, amelyre 2.500.000- forintot nyert el.

A pályázat keretében az agárdi katolikus templom kertjében a templom főbejáratának homlokzata előtt kialakításra került 206 m2 felületen andezit kis kockák, csíkokkal díszített beton térkő burkolat és fa szerkezetű pergola, melynek padjai árnyas pihenőhelyként szolgálnak.

A kialakított közösségi tér a templomi szertartások résztvevőinek, a templomkerten áthaladó járókelőknek és a telekhatáron futó Balatoni úton vezető Velencei-tó környéki egységes kerékpárút elhaladó szakaszának köszönhetően minden ide látogatónak egy igényes pihenőhelyül szolgál.

A projekt megvalósulásával az „Értékeink tematikus út” értékes pihenőhellyel gazdagodott.

 

Vissza